Na rynku pojawia się coraz więcej aptek. Często są to jednoosobowe przedsiębiorstwa, otwierane i prowadzone przez farmaceutę. System zarządzania apteką nie należy do najprostszych w takim wypadku. Jedna osoba musi wcielić się w kilka ról. Wiadomo, że otwierając jakąkolwiek firmę, jesteśmy nastawieni na to, by czerpać z niej zyski. Dlatego często nie jesteśmy właśnie finansowo przygotowani, by zatrudniać jeszcze jakieś dodatkowe osoby.

Są to koszty, które dla początkującego przedsiębiorcy są nie do przejścia. Otwierając aptekę trzeba być przede wszystkim przygotowanym do tego merytorycznie. Dodatkowo dobrze opracowany plan działania, pomoże nam zwiększyć szansę na utrzymanie się na rynku. Wiadomo, że dziś konsument wybiera te aptekę, która oferuje tańsze produkty. Jednak nie zawsze. Opracowanie strategii, opierającej się na potrzebach rynku może również zwiększyć same dochody początkującego przedsiębiorstwa aptecznego ( system zarządzania apteką ).

Można by powiedzieć, że niemalże na każdym rogu w mieście jest jakaś apteka. Jest w takim razie z czym konkurować. Czymś, co może wyróżnić daną aptekę jest na pewno miły i profesjonalny personel. Dużo obywateli w naszym kraju sięga po leki, które są dostępne bez recepty. Tutaj dużą rolę odgrywa sam farmaceuta. Może on profesjonalnie doradzić, pouczyć pacjenta. W dobie tak wielu sprzecznych informacji, które docierają do nas, taka fachowa obsługa jest bezcenna. Konsumenci powracają tam, gdzie informacja jest rzetelna. Wiadomo, że nasze zdrowie jest najważniejsze i w utrzymaniu go, może nam właśnie pomóc pani z apteki.